Askeri Personel

Sözleşmeli Er Maaşları Ne Kadar?

Written by admin

Bu haberimizde Sözleşmeli er nasıl olunur, maaşları nelerdir, aldığı fazla ücretler varmıdır? gibi bilgiler vereceğiz..

Sözleşmeli Er Kimdir?

Türkiye Cumhuriyeti sınırları içinde vatani hizmetini yapmakta olan yükümlü erlerin yapmış oldukları görevleri belirli bir süre ve belirli bir ücret karşılığında yapan kişiye sözleşmeli er denir. Sözleşmeli Er alımı ihtiyaca göre belirlenir. Türk Silah Kuvvetleri tüm komutanlıklarına (Deniz, Kara, Hava) ihtiyacın niteliğine göre sözleşmeli er alımı yapmaktadır.Sözleşmeli er terörle mücadelede görev yapacağı gibi TSK ‘ nın herhangi bir kışlasında hizmet sınıfında (bakım,onarım,ulaştırma vs) birimlerinde görev yapabilir.
Sözleşmeli er adayları ön sözleşme yapılarak askerî eğitime alınır. Askerî eğitimi başarı ile tamamlayanlarla, yetkili komutanlıklarca dört yıldan fazla olmamak kaydıyla en az 3 (üç) yıllık sözleşme yapılır. Müteakip sözleşmeler, bir yıldan az, üç yıldan fazla olmamak şartıyla azami 7 (yedi) yıllık hizmet süresi sonuna kadar uzatılabilir.Sözleşmeli erbaş ve erler, sözleşme süreleri sona ermeden sözleşmelerini tek taraflı olarak feshedemezler.

Sözleşmeli Er Maaşı ve İkramiyesi Ne Kadar?

Sözleşmeli er maaşları, görev yaptıkları birliklere göre değişir.Terörle mücadelede kritik bölgelerde görev yapanların maaşları daha yüksektir. Sözleşmeli er maaşları, 657 DMK tabi memur maaşlarına indeklidir. Memurların toplu sözleşmedeki zam oranı sözleşmeli erbaş ve erler içinde geçerlidir.

Sözleşmeli Erlerin Özlük Hakları Nelerdir?

1. Sözleşmeli erbaş ve erler kışlada kalırlar.Sabah, öğle, akşam yemekleri devlet tarafından karşılanır herhangi bir ücret ödemezler.

2. Sözleşmeli erbaş ve erler, 3 (üç) yıl görev yaptıktan sonra ilgili mevzuattaki şartları taşımaları halinde uzman erbaşlık ve astsubaylığa geçiş yapabilirler.

3. Sözleşmeli erbaş ve erler en az 7 (yedi) yıl görev yaptıktan sonra nitelik belgesi olumlu olanlar devlet memurluğuna geçiş yapabilir. Devlet memurluğuna geçiş Devlet Personel Başkanlığının belirleyeceği boş kadrolara tercih yapılır.

4. Sözleşmeli erbaş ve erler yıllık 30 gün yıllık izin hakkı, 15 gün yıllık mazeret izin hakkı, eşinin doğum yapması halinde 10 gün izin hakkı ve aile fertlerinin ölümü halinde 10 gün ölüm izni hakkında sahiptir.

5. Sözleşmeli erbaş ve erler TSK Dayanışma Vakfına üye olmaları halinde vakfın sağladığı imkanlardan kendileri eş ve çocukları istifade edebilir.

aranan kelimeler:

About the author

admin

Leave a Comment