Mühendisler

Kamu Kurumu Mühendis Maaşı

Written by admin

Kamu en yüksek mühendis maaşları bilgisi verilecektir. Memur maaşları Temmuz 2016 ve Ocak 2017 zam oranları belirlendi. Sendikalar ile Hükümet adına Kamu-İş arasında imzalanan zamlara göre Temmuz 2016 yılı için %5, Ocak 2017 için %3 zam verilmiştir. Konumuzda, devlet mühendis maaşları üzerine bu zamlar eklenmiştir. Yine bu çalışanların içerisinde kamu işçi mühendis maaşları gösterilmiştir.

Kamu Kurumları Mühendis Maaşları

Kamu kurumları çalışan mühendislerin bir kısmı merkezi atama sistemi ile göreve başlarken (ÖSYM), diğer bir kısmı ise işçi statüsü (İŞKUR) ataması sağlanıyor. Merkezi atama sisteminde iş başı yapan personel 657 sayılı memur statüsünü kazanırken, işçi olarak çalışan mühendisler ise atandığı kuruma bağlı olarak gerekli (4857 gibi) sayılı kanuna göre görev yapmaktadır.Burada tüm kamuda yer alan mühendis kadrosunda olan personellerin maaşlarını kuruşu kuruşuna hesaplayacağız.

Kamu bilgisayar mühendis maaşları ? Bilgisayar mühendisleri kamunun çeşitli yerlerinde görev alırlar. Bilgi işlem sistemleri veya skada otomasyon sistemi gibi diyebiliriz. Bunun yanında 657 sayılı devlet memuru kadrosunda olan mühendis ek göstergeler ile ortalama 3200 TL maaş alırken, işçi statüsünde olan aynı mühendis 3500 TL civarında maaş almaktadır. Yine bu maaşa yakın alan kamu hastaneler birliği mühendis maaşları da bu şekildedir.

Kamuda yeni ayrılan bir emekli ise ödemiş olduğu prim gün sayısına göre emekli maaşı alır. Buna göre; 7 bin iş günü üzerinden emekli olan kamu mühendis emekli maaşı 2260 TL civarındadır. (Memur) Emekli olduğu zaman memurlar aktif maaşlarından %50’ye yakın kesinti yaşanmaktadır. Fakat ayı statüde olan işçi mühendis kamudan emekli olduğu zaman maaşların (aktif) %25 %30 civarında kesinti olarak emekli maaşını alır.

Kamu personeli mühendis maaşları yukarıda belirtmiş olduğumuz zamlar dahilinde net tutarı almaktadır. Aynı şekilde bu maaşlar dahilinde; kamu inşaat mühendis maaşları, kamu ihale kurumu mühendis maaşları, kamu makine mühendis maaşları, Türkiye kamu hastaneleri mühendis maaşları, tüm kamu kurumları mühendis maaşları, kamu uzman mühendis maaşları, kamu en yüksek mühendis maaşları ve kamu sektörü mühendis maaşları vermiş olduğumuz rakamlara yakındır.

Merak ettiğiniz konuları yorum bırakarak öğrenebilirsiniz.

About the author

admin

Leave a Comment