Devlet Kurumları Maaşları

İmam Ne İş Yapar? Maaşları Ne Kadar?

Written by admin

Günümüzde insanların dini ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla görevli meslek grubu olan imamlık, oldukça tercih edilen bir meslektir. İmamlar diyanet işleri başkanlığına bağlı olarak her mahallede bulunan camii ve kurslarda görev yapmaktadırlar.Sorumlulukları yüksek olan imamlar insan ve toplum hayatına bağlı olarak dini bilgileri en doğru şekilde anlatmak ile yükümlüdürler.Bu nedenle uzunca bir eğitime tabi tutulmaktadırlar.

Üniversitelerin ilahiyat fakulteleri bölümünden uzunca bir eğitim öğretim sürecinden sonra mezun olmaya hak kazanan öğrenciler imam olma hakkına sahip olmaktadır.İmamlık kurumu halk tarafından sevilen hürmet gösterilen saygın bir meslektir.İmamlar üst olarak müftülüklere , müftülüklerde Diyanet İşleri Başkanlığına tabii dir, kısaca imamlar devlet memurudur.

İmamlar görev yaptıkları camide ya da mescitte, namaz vakitlerinde ibadet edilmesi için açılmasından ve huzurun tesis edilmesinden sorumludur. Diğer yandan ise ibadete dair tüm görevlerin yükümlülüğü imamlara aittir. Müftülüklerin belirlediği dönemlerde Kur-an dersleri veren imamlar oldukça kutsal bir görev icra etmektedir.

Bu kadar önem arz eden bir görevin yükümlülüğüne sahip olan imamlar ise tıpkı diğer kamu çalışanları gibi kıdem derecesine sahiptir. Söz konusu olan kıdem derecesine göre aldıkları aylık maaşın miktarı değişkenlik göstermektedir. Son dönemler içerisinde ise ilahiyat fakültesinin önünde bulunan engellerin tümü ile kaldırılması neticesinde, ilahiyat fakültesine yönelimler çoğaldı ve dolayısıyla imam mezunların sayısı arttı. İmamların aldıkları maaş Ocak ayında yapılan zam ile birlikte 2 bin 879 TL seviyelerine kadar ulaşmıştır. Bu maaş ortalama bir imamın aldığı maştır ve değişkenlik gösterebilir.

İmam Maaşları (sapmalar olabilir)
2015 2.360 TL
2016 2.664 TL
2017 2.879 TL

 

About the author

admin

Leave a Comment