Sağlık Personel

Diş Hekimliği Maaşları

Written by admin

diş hekimliği maaşları 2017, diş hekimi maaşları, diş doktoru maaşı, 2017 diş hekimi maaşları

Sağlık sektörünün en önemli branşlarından birisi de diş hekimliği branşıdır.Son yıllarda açılan üniversitelerle de birlikte sağlık bilimleri fakultelerinden birçok mezun vermektedir.Diş hekimleri özel sektörde çalıştığı gibi kamu da da aktif bir şekilde görev almaktadır.Bu yazımızda sizlere diş hekimliği nedir? ne gibi sorumlulukları vardır? ve sağlık sektöründe diş hekimleri ne kadar maaş alırlar? sorularını açıklayacağız…

Ağız sağlığı ve diş sağlığı insanlar için oldukça önem az eden bir durumdur. İnsanlar yediği içtiği şeylere dikkat etmeyip düzeni bir şekilde dişlerini fırçalamadığı takdirde dişlerinin çürümesi ve hatta dişlerini kaybetme tehlikesi ile karşı karşıya kalabilirler. Söz konusu olan diş rahatsızlıkları neticesinde diş doktoruna gidilmelidir. Bahsetmekte olduğumuz diş hekimleri dişiniz ile alakalı en iyi sonuç verecek tedaviyi uygular ve bu doğrultuda ilaç yazabilir.

Dişlere iyi bakılmaması halinde dişteki çürümenin önlenmesi ve diş kaybı yaşanmaması açısında diş hekimlerine gidildiği takdirde diş hekimleri diş üzerindeki çürük olan kısmı gerekli materyaller ile birlikte temizler ve temizlenen bölgenin tekrar çürümemesi için ve işlev kaybı yaşanmaması için dolgu uygulaması yapar.

Diğer yandan ise dişin çekilmesi gerektiği durumlarda diş çekimi, kanal tedavisi gereken ve talep edilen durumlarda ise kanal tedavisi uygulamak yönünde çalışmalarda bulunur. Bunun yanı sıra ise dişlerdeki yamukluk sebebi ile diş teli uygulaması da diş hekimleri tarafından yapılmaktadır. Bir diğer nokta ise tamamen dişlerini kaybetmiş birine takma diş uygulaması için gerekli çene ölçülerini alır ve gerekli işlemleri gerçekleştirir.

Diğer yandan ise diş hekimleri ne kadar maaş alıyor diye merak ediyorsanız hemen açıklayalım. Söz konusu olan diş hekimleri aylık olarak 4.252 TL maaş almaktadır. Ancak bu maaş hesaplamasına ek ücretler dâhil değildir bu yüzden sapmalar olabilir.

Diş Hekimi Maaşları (sapmalar olabilir)
Brüt Maaş Net Maaş
2015 3.989 TL 3.493 TL
2016 4.465 TL 3.933 TL
2017 4.828 TL 4.252 TL

Maaşlar  konusundaki bilgilerinizi diğer ziyaretçilerimiz ile paylaşabilirsiniz.

About the author

admin

Leave a Comment