Öğretmenler

Arapça Öğretmeni Maaşları 2017

Written by admin

Ülkemizde suriyelilerinde gelmesiyle birlikte Arapça öğretimi ülke genelinde yaygınlaştırıldı. Bunun sonrasında Arapça öğretmenlerine olan ihtiyacın artmış olduğu ve atamaların bununla doğru orantıda artmış olduğu gözle görülmekte.

Yapılan araştırmalar neticesinde dil öğreten öğretmenlerin öğretecekleri dilleri ne kadar güzel telaffuz edebiliyorlarsa öğrencilerinde o derece kolay öğrenebilecekleri kanıtlanmıştır. Bu sebepten dolayı Arapça öğretmeni olmak isteyenler son derece profesyonel bir eğitim sürecinden geçmelidirler. Arapça öğretmenliği maaşları diğer branş maaşlarıyla aynıdır. 1/1 derece ve kademesinde bir Arapça öğretmeni 3091 TL maaş almaktadır.

Nasıl Arapça Öğretmeni Olunur?

Arapça öğretmeni olma arzusu içerisinde bulunmakta olan adayların ilk olarak 12 yıllık zorunlu eğitim süreçlerini tamamlaması gerekmektedir. Ardından YGS ve LYS sınavlarına girip, LYS sınavında DİL-3 puan türüyle yerleştirmesi yapılmaktadır.

DİL-3 puan türündeyse sözel ve yabancı dil derslerinin ortalaması alınmaktadır. Bu sebeten dolayı Arapça öğretmeni olmak isteyenlerin üniversiteye hazırlık süreçlerinde bu derslerine çok çalışması ve bu dersler üzerinde başarılı olması gerekmektedir. 2017 yılı itibariyle ülkemizde 8 üniversitede Arap Dili ve Edebiyatı bölümü bulunmaktadır. Bu üniversitelerden en düşük puana sahip ünviersite Kafkas Üniversitesi’dir. Taban puanı 300’dür, İstanbul Üniversitesi ise 380 taban puanla en yüksek taban puana sahip üniversitedir. Üniversitelerini başarıyla bitiren adaylar KPSS’den yeterli puanı alarak atanmaktadırlar.

Arapça Öğretmeni olmak isteyen adaylar için ise bir diğer alternatif ise İlahiyat Fakültesi’ni bitirmektir. İlahiyat fakültesi mezunları pedagojik formasyon programını başarı ile tamamladıktan sonra KPSS’ye girerek Arapça öğretmeni olabilmektedirler. 2016 yılında en düşük puana sahip olan Kıbrıs Sosyal Bilimler Üni. İlahiyat (Tam Burslu) 305 taban puana sahiptir.

İlahiyat Fakülteleri YGS-4 puan türünden öğrenci almaktadırlar. YGS-4 puan türüyse ağırlıklı olarak Türkçe ve Sosyal netleri önemlidir. Eş zamanlı olarak İlahiyat mezunları birçok farklı alanda çalışabilmektedirler. İçişleri Bakanlığında, MEB’de, Dışişleri Bakanlığı’nın bazı bölümlerinde, Devlet Arşivlerinde, Turizm Şirketlerinde çalışabilmektedirler.

About the author

admin

Leave a Comment