Sağlık Personel

2016-2017 Hemşire Maaşları

Written by admin

Sağlık sektörünün can damarı denilecek bir statüye sahip olan hemşireler hakkında bilgiler vereceğiz. Üniversite mezunu hemşire maaşları ile lise mezunu hemşire maaşları farklarını göstereceğiz. Ek göstergeler ile ne gibi farklılıklar yaşandığını ve sosyal haklar, çalışma koşulları gibi durumlara netlik kavuşturacağız. Lise mezunu hemşire üniversite mezunu arasındaki maaş farkı ortalama 400 TL’dir.(Temmuz 2016 verilerine göre) Tabi bu farklılık arasında aynı statüye sahiptir. (eğitim, çocuk durumu, döner sermaye farklar eşit) Bu durumda insanlar üniversite mezunu olmayı pek tercih etmiyorlar. Nedeni ise; lise mezunu olarak işe başlamak daha sonra açıktan hemşireliği tamamlamak ekseriyetinin düşüncesidir. Hemşireler hakkında ki bir çok maaş konusuna net bilgiler aktaracağız.

 

Hemşire Maaşları 2016 – 2017

Yeni atanan lise mezunu hemşire maaşları yaklaşık olarak 2500 TL civarındadır. Fakat bu maaş yeni olduğundan dolayı ve döner sermaye eklenmemiş halidir. Sözleşmeli hemşire maaşları ise Ankara Üniversitesi Hastanesinde yaklaşık olarak ele geçen net tutar 2800 TL civarındadır. (Her şey eklenmiştir, üniversite mezunu) Bu rakama en yakın devlette lise mezunu hemşire maaşları 2500 TL’dir.  Yaklaşık 20 – 25 senesini tamamlayan hemşire emekliliği hak kazanır.

Lise mezunu hemşire emekli maaşı 1780 TL ile 2105 TL arasındadır. Primini çok ödeyen (yani geç emekli olan, 20 sene yerine 25 sene çalışan) en yüksek maaşı alır.

Lise Mezunu Hemşire Maaşları

Lise mezunu hemşire brüt maaşı 3500 TL civarındadır. (Temmuz 2016 verileri) Bu maaş içerisinde gelir vergisi, damga pulu, özel kesintiler (lojman, sendika gibi) yapılarak ele net ücret geçer. Yukarıda da bahsi geçen hastane de net 2500 TL maaş almaktadırlar.

Üniversite Mezunu Hemşire Maaşları Ne Kadar

4 yıllık fakülte mezunu olarak göreve başlar. Yaklaşık maaşları 3200 TL civarındadır. ( kadrolu, döner sermaye dahil, bekar ) Tabi bu rakam hastaneden hastaneye değişmektedir.

aranan kelimeler:

About the author

admin

Leave a Comment