Genel Meslek Maaşları

Şantiye Şefi Maaşları 2016-2017

İnşaat sektörünün öncü ülkelerinin başında Türkiye geliyor.Gelişmiş inşaat sektörüne paralel olarak istihdam oranı da hızla yükselmektedir.Halihazırda inşaat sektörü toplam istihdam oranının yaklaşık olarak %8’ini oluşturmaktadır. Geçmiş yıllardaki verileri incelediğimizde bu oran ciddi bir çalışma ortamının oluştuğu anlamını taşıyor.İnşaatlar bir bir yükselirken bu alanda görev yapan vasıflı-vasıfsız eleman,işçi,usta,ustabaşı,formen,tekniker,şantiye şefi,mimar,mühendis ve proje müdürü gibi birçok pozisyonda çalışan vardır.Bu konumuzda sizlere Şantiye şefi ne kadar maaş alır sorusunun cevabını vermeye çalışacağız.

İnşaat sektörüne baktığımızda özellikle 2012 yılından 2017 yılına kadar hem yurt içi hem yurtdışı büyümede büyük bir ivme kazandı.Gelişen ekonomi ve hayat standartları sayesinde her bölgede rezidanslar, konutlar , ticari yapılar göze çarpmaktadır.Bu sayede de yeni istihdam alanları açılmış oldu.

Konusunu ele aldığımız Şantiye şefi maaşları , projelerin büyüklüğüne göre çeşitlilik göstermektedir.Maaşları değerlendirirken bu ayrıma dikkat etmenizi tavsiye ediyoruz.Örneğin 5 blok toplamda 50 daire yapılan bir proje sahasının şantiye şefi ile 20 blok toplamda 2000 daire proje sahasının şantiye şefi maaşları arasında büyük fark vardır.Aynı iş olmasına rağmen maaşın projeye bağlı olduğunu unutmayın.2016 yılında  Ankara Ümitköy de yapılan 100 dairelik  bir projede şantiye şefi maaşı 7900 TL dir. Aşağıda TMMOB ile Sgk arasında imzalanan işbirliği protokolünde belirtilen Asgari ücretler verilmiştir.

 

2016 yılı asgari ücret tarifesi
A Grubu Çevre Mühendisi (10 yıl ve üzeri deneyimli) 7 bin 800 TL.
B Grubu Çevre Mühendisi (5 -10 yıl deneyimli) 5 bin 700 TL.
C Grubu Çevre Mühendisi (1-5 yıl deneyimli ) 3 bin300 TL.

 

Leave a Comment