Banka

Bankacı Maaşları 2017

Bankacı Maaşları 2017 konusu hakkında sizlere detaylı bilgilere vereceğiz.

Türkiyede en gelişmiş sektörlerden birisi de bankacılık sektörüdür.Bu gelişmişlik neticesinde de bankacılık sektöründe çalışan personel sayısı oldukça yüksektir.Bankacılık sektöründe maaşlar çoğu zaman çalışanların performansına göre belirlenmektedir.

Kariyerini bankacı olarak yapmak isteyenler bankacı maaşları ne kadar? sorusuna cevap aramakatadırlar.Bankaların çalışanlarına verdiği maaşların farklılık gösterdiğini yukarıda belirtmiştik.Her banka çalışanlarına ödenecek maaşları politikalarına göre belirlemektedir.Bunun yanında kamu bankaları ,özel sektör bankalarından daha fazla maaş vermektedir.

Bankada çalışmak isteyenlerin işe giriş tercihlerinde ilk sırada maaş olmamalıdır.Çünkü sabit bir maaşları olmamakla birlikte çalışan kişinin performansına dayalı bir maaş sistemi mevcuttur. Performans arttıkça maaş da kademeli bir şekilde artacaktır.Hatta bu performansa göre terfi alma şansı bile vardır.

Banka gişe görevlisi olarak çalışan biri ortalama 1500-2000 TL arasında maaş almaktadır.Bu ücrete ilave olarak yol,yemek,kasa tazminatı gibi ücretlerde eklenmektedir.Bankalarda uzman yardımcısı olarak çalışanlar ise daha yüksek bir maaş almaktadır.Uzman yardımcısı maaşları da 2000 TL’den başlamaktadır.Yukarıda da belirttiğimiz üzere bu maaşlar performansa göre daha da yükselmektedir.Bu maaş artışına müdürler ve müdür yadımcıları da dahildir.

Bankacılar Ne Kadar Maaş Alıyor?

En alt düzey bankacının alacağı maaş asgari ücret(1300TL) olarak belirlenmiştir.Fakat bazı bankalar bu rakamı 1500 TL ye çıkarmıştır.Ocak ayı itibariyle maaşlarda %10 bir artış gerçekleşmiştir.Kamu banklarında çalışanlar özel bankalarda çalışanlara göre daha fazla kazandığını yukarıda belirtmiştik.Fakat bazı özel banka çalışanları kamu bankalarında çalışanlardan daha yüksek maaşlara çalışmaktadırlar.Çünkü özel bankalar kazançlarını çalışanları ile paylaşma yoluna gitmektedir.Bu sayede maaşlarda ciddi artışlar görülebilmektedir.

Bankalarda çalışılan bazı pozisyonların maaşları şu şekildedir;

Bireysel Müşteri Temsilcisi Maaşı

Gişe görevlisi,asistanı maaşlarından yukarıda bahsettik.Genelde bireysel müşteri temsilcileri gişe görevlilerinden daha yüksek maaş almaktadır.Aradaki fark 200-250 TL dir.Bazı bankalarda ise aradaki oran daha da yüksek olabilmektedir.Yanı aradaki fark 600-800 TL kadar olabilmektedir.

Müfettişlik, iç denetçilik, uzman yardımcılığı Maaşları

Bankalarda müfettişlik,uzman yardımcılığı vb üst kademe maaşları 2600-6100 TL arasında değişmektedir.Tabi bu konuma yükselmek için ciddi bir çalışma ve çaba göstermeniz gerekiyor.

Banka Şube müdürü Maaşları

Bölge ve şube koordinatörlerinden sonra en yüksek maaş alan kişilerdir. Bukademede çalışan kişlerin maaşı 7100-15200 TL arasında değişmektedir.

Bölge ve Şube Koordinatörü Maaşları

Bankacılık sektörünün en çok maaş alan kademesidir.Bölge veya şube koordinatörü olarak çalışan biri 16000-22000TL arasında maaş almaktadır.

 

Leave a Comment