Mühendisler

2016 Mekatronik Mühendisleri Maaşları

Mekatronik robot teknolojiyle bir çok bölümün birleşmesi sonucunda oluşan bilim dalıdır.Robotların sistemlerini kontrol ederek üretim olduğu tüm bölümlerde görevinin icra eden mühendislik bilimi de diyebiliriz.Bu mühendislik bilimi ülkemizde ki tarihi ortalama 9 yıla dayanıyor. Mekatronik mühendisliğinin geçmişi ülkemizde ortalama 15 yıl öncesine dayanıyor, 2002 yılının son aylarında üçüncü üniversitede (Atılım Üniversitesi) açılan bölüm ilk mezunlarını 2007 tarihinde vermiştir. Mezun çıkması açısından dersek evet 9 yıl öncesine dayanıyor diyebiliriz. Diğer ülkeler de ise bu bölümün ilk adımları 1971 yılında Japonya da atıldı.Ülkemizde eni bölüm olmasıyla birlikte, mezunlarına getirmiş olduğu zorluklar vardır. Kamu sınırlı alımların olduğu bölümün, özel sektör de geniş çalışma alanları vardır. Özellikle üretim olduğu her yerde görev alabilirler.

Peki bir mekatronik mühendisi maaşı ne kadar olur  veya ne kadar olmalı diye soru sorsak ne derdiniz ? 2016 Mekatronik Mühendisleri Maaşları net rakamlarını sizlerle paylaşacağız. Bu bölümde okuyan veya yeni mezun olanları yakından ilgilendiren konuları anlatacağız.

Mekatronik komple bir sistem olarak üretim olduğunu söyledik. Fakat üretimden kastımız, daha karmaşık sistemler ile tam zamanlı üretim sistemler de kullanılmaktadır. Maaşları konusunda durumun iyi olduğu söyleyebiliriz. Kamu maaşların genellikle standart olduğunu yani aynı derece ile çalışan elektrik mühendisi ne alıyorsa, mekatronik mühendisi de aynı maaşı alıyor. Fakat işler özel sektörde öyle değildir.

mekatronik mühendisi maaşı 2015

2016 Mekatronik Mühendisleri Maaşları

Özel sektör de çalıştığın firmaya göre aldığı ücret değişmektedir. Sıradan üretim yapan bir fabrikada 2500 lira alırken, Toyata gibi üretim olduğu güçlü firmalarda başlangıç maaşı 3000 lira olabiliyor. Burada maaş etkenin en önemli kriteri bilgi ve tecrübedir. CVsi iyi olan kişileri 4000 ile 5000 arasında maaş aldıklarını söyleyebiliriz. Mekatronik mühendisi olarak tam deneyimli kişilerin bu maaşları alabilir.


Mekatronik mühendisliği tercih edeceklere tavsiyem diğer mühendislik mezunlarına göre (makine, elektrik-elektronik vb.) daha önde olmak için en bir belki de iki yabancı dili çok iyi öğrenmeniz ve konuşabilir hale gelmeniz lazım, öğrencilik zamanında yöneleceğiniz alana göre ücret almadan da olsa ofislerde çalışmanız (otomasyon, üç boyutlu tasarım, yazılım ya da robot – akıllı ürün üretimi) tavsiye olunur, birçok üniversitenin ders programında hala otomasyon eğitimi yok, örneğin bursa’da butgem bünyesinde 250 ya da 400 saatlik otomasyon (mekatronik) sistemler eğitimi alınabilir bu alanda çalışılmayacaksa bile vizyonunuzu geliştirecektir. Mekatronik mühendisliği piyasada proje yönetimi, ürün geliştirme, proses ve metod geliştirme gibi konulara tekabul eder, kendinizi bu alanlara yöneltebilirsiniz, kendi işinizi yapmak isterseniz akıllı ürün tasarım, otomasyon projeleri geliştirme, hatta alakasız bile gelebilir ama severseniz eğer kalite ya da yalın üretim konularında eğitim ve danışmanlık işlerine yönelebilirsiniz. Maaş olarak firmadan firmaya değişir başlangıç ücretleri, 2000-3000 gibi bir skalada maaşa kendinizi hazırlayın küçük işletmelerde bu 2000 TL’nin biraz altına düşebilir. İstanbul’u kapsam dışı tutuyoruz tabii ki:) Ama size ufak bir tavsiye bir mekatronikçi olarak söylüyorum, daha sonra çok pişman olmak istemiyorsanız tabii ki herkes bir olmaz ama Türkiye şartlarında olduğumuza göre çoğunuzadır mesajım, öncelikle makine ya da elektrik-elektronik gibi bir bölüm bitirin sonra mekatronik yüksek lisansı yapın. Üç ana dal var, makine, elektrik ve inşaat unutmayın mezun çok olmasına rağmen bu bölümler yasal haklarıyla, devlet atamalarıyla, tanınmışlık ve güvenirliliğiyle hala fazlasıyla geçerlidir.

Leave a Comment